iya

ii


31.08.2004

 

 

Ceza Kanunu çıkmadan...
Bir yılı aşkın süredir hemen her maddesiyle kamuoyunda tartışma konusu olan Türk Ceza Kanunu tasarısı (TCK), önümüzdeki haftalarda da gündemimizde olacak. 14 Eylül'de Meclis'in olağanüstü toplanmasıyla yasalaşması beklenen TCK'nın son olarak tartışılan maddesi, zina...
Zinanın yeniden suç sayılmasının kanunda yer alması ve bunun CHP ile pazarlık konusu yapılmasıyla yeniden gündeme gelen zina ile ilgili CHP'nin de "kadın-erkek eşitliği" noktasında konuya yaklaşması, tartışmayı değişik yorumlara da açtı.
Nitekim, ANAP'lı hükümetlerde Kadından Sorumlu Devlet Bakanlığı yapan Işılay Saygın da; zina konusuyla ilgili yasal düzenlemeyi yapmak üzereydi ancak seçim kararının alınmasıyla bu konuda askıda kaldı.
18 Nisan 1999 seçimleri öncesinde Torbalı'da Hakim Beyazıt Boran'ın aldığı bir karar, Anayasa Mahkemesi tarafından haklı görüldü ve zinanın suç sayılmamasını öngören Anayasa Mahkemesi kararı çıktı. Eski düzenlemeyle kadının bir kez bile eşini aldatması zina sayılırken, erkeğin sevgilisi ile belli bir süre ilişkisini sürdürmesi ve aynı evi paylaşması durumunda zina yaptığı kabul ediyordu.
Bu durumun, kadın-erkek eşitliği ilkesine aykırı olduğunu kabul eden Anayasa Mahkemesi, yasayı iptal etti ve yürürlükteki yasa açısından zina, suç olmaktan çıkarıldı. Bir yıl içinde çıkarılması gereken yasa da seçim nedeniyle çıkarılmadığı için, yasal boşluk devam etti.
ZİNA SUÇ OLSUN
O dönemde kendisine binlerce mektup geldiği belirten Işılay Saygın, kadınların zinanın suç sayılmaktan çıkarılmamasını istediğini söylüyor. Saygın'ın iddiası şöyle:
"Bu, kamuoyunun istediği bir şey. Ekonomik özgürlüğü olmayan, 3-4 çocuğuyla ortada kalan kadınlar, sevgilisiyle birlikte olan kocasının cezalandırılmasını ve caydırıcı cezalar verilmesini istiyor. Koca, illa ki ilişkiyi devam ettirecekse o zaman boşansın. Ama hem evli kalıp hem zina suçu işlemesini kadınlar istemiyor. Her kadını, İzmir-İstanbul-Ankara'daki kadınlar gibi belli özgüveni ve güvenceleri olan kadınlar gibi sanmayın. Türkiye'nin gerçekleri çok başka..."
TÖRE CİNAYETLERİ
AB ülkelerinde sadece boşanma sebebi olarak yer alan zinanın, yeni TCK'da suç olarak kabul edilmesi tartışmaları bir yana; Türkiye'nin bir başka gerçeği daha da içimizi burkuyor.
"Töre Cinayeti" denilen insanlık dışı eyleme verilen cezanın, mevcut TCK'da "haksız tahrik" adı altında indirilmesi ve günahsız kadınların-kızların katillerinin, 24 yıl hapis yerine infaz kanununa göre en fazla 9 yıl 7 ay hapis yatmasının caydırıcı olmadığı, rakamlarla ortada. Yeni TCK tasarısında, haksız tahrik maddesi kaldırıldı ve ceza olarak ağırlaştırılmış müebbet hapis maddesi getirildi.
Yeni yasama yılında Meclis gündemine gelecek Ceza-İnfaz Kanun tasarılarıyla, cezanın tarifi yapılacak. Milletvekillerinin zina kadar, hatta daha fazla bu konuda hassas olmasını dileriz.